Ευέλικτη Ζώνη (Δημοτικό)

Ονειρεύομαι γιατί μπορώ!

Το "Ονειρεύομαι γιατί μπορώ!" είναι ένα διαθεματικό project διάρκειας ολόκληρου του διδακτικού έτους, που μπορεί να εφαρμοστεί στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης της ΣΤ' τάξης του δημοτικού σχολείου. Αποτελείται από 4 φάσεις, διαφορετικά δομημένες μεταξύ τους. Για να μπορέσει να εφαρμοστεί αποτελεσματικά, καλό θα ήταν να αφιερώνονται κάθε εβδομάδα 2 διδακτικές ώρες μαζί.

Υπάρχουν πολλά περιθώρια συνεργασίας με φορείς κι εκπαιδευτικούς άλλων ειδικοτήτων και βασίζεται αμιγώς στην ανθρώπινη διάδραση που υπάρχει τόσο μεταξύ του εκπαιδευτικού και των μαθητών όσο και των μαθητών μεταξύ τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είναι ευέλικτο κι εφαρμόσιμο σε προκλητικά περιβάλλοντα μάθησης (διαπολιτισμικές τάξεις, τάξεις που περιλαμβάνουν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες).

Να αντιληφθούν οι μαθητές πως τα συναισθήματα λειτουργούν ως παράγοντες διαμόρφωσης των στόχων τους και πως η επίτευξη των στόχων, με τη σειρά της, λειτουργεί ως εφόδιο στην ευτυχία τους.

Φάση 1: Βιωματικό εργαστήρι
ομαδική διδασκαλία
μαθητοκεντρικό
ντοκιμαντέρ