Ευέλικτη Ζώνη (Δημοτικό)

Τα δικαιώματα στην τάξη και στην πράξη

Η βάση της εκπαίδευσης των ανθρώπινων δικαιωμάτων στο σχολείο είναι η Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρώπινων Δικαιωμάτων και η Διεθνής Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Τα δικαιώματα που είναι καταγεγραμένα σε αυτά τα έγγραφα είναι οικουμενικά, που σημαίνει ότι όλοι οι ανθρώποι είναι ισότιμοι σε αυτά τα δικαιώματα και αδιαίρετα, δηλαδή είναι αλληλένδετα και δεν υπάρχει «ιεράρχηση» δικαιωμάτων.

Ωστόσο, βασικό στοιχείο στην εκπαίδευση για τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν είναι μόνο τα έγγραφα και οι φορείς που τα υποστηρίζουν (οι εξωτερικές από τον άνθρωπο συνθήκες) αλλά και οι προσωπικές αξίες, οι νοοτροπίες και οι συμπεριφορές (οι εσωτερικές συνθήκες).  Για να επιδράσει στη συμπεριφορά και να εμπνεύσει μια αίσθηση ευθύνης υπέρ των ανθρώπινων δικαιωμάτων, το πρόγραμμα χρησιμοποιεί ενεργό, συμμετοχική μεθοδολογία που δίνει έμφαση στην προσωπική και συνεργατική έρευνα, την ανάλυση και την κριτική σκέψη.

Tα παιδιά είναι φορείς δικαιωμάτων, αλλά και ιδεών και αντιλήψεων για τα δικαιώματα. Μόνο αν τα παιδιά αναπτύξουν συνείδηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, θα μπορέσουν ως ενήλικες να αντιλαμβάνονται σε επαρκή βαθμό κάποια πιθανή καταπάτηση τους και να αναπτύξουν σεβασμό γι αυτά.

Το σχολείο θεωρείται ως το βασικό μέσο στην προώθηση και εμπέδωση των ανθρώπινων δικαιωμάτων καθώς μέσω της εκπαίδευσης στα ανθρώπινα δικαιώματα επιτυγχάνεται η αλλαγή στις στάσεις και πεποιθήσεις και η «πλήρης ανάπτυξη της ανθρώπινης προσωπικότητας» (άρθρο 26, Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου).

Φάση 1: Αφόρμηση - αποτύπωση των αντιλήψεων
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική τάξη
Φάση 2: Ανάγκες ή επιθυμίες / Δικαιώματα και υποχρεώσεις
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο ΗΥ