Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Οι Ολυμπιακοί αγώνες στην αρχαία Ελλάδα

Οι μαθητές προσεγγίζουν μέσα από τις δραστηριότητες του σεναρίου τη μεγαλύτερη γιορτή της Αρχαίας Ελλάδας, τους Ολυμπιακούς αγώνες, γνωρίζουν τον χώρο που τους φιλοξενούσε, μαθαίνουν για τον τρόπο διεξαγωγής τους και τα αγωνίσματα που ελάμβαναν χώρα σε αυτούς. Αντιλαμβάνονται με τον τρόπο αυτόν τη σχέση του παρόντος με το παρελθόν και την αξία της πολιτιστικής τους κληρονομιάς.

Ενώ αναγνωρίζεται (σχετική έρευνα εταιρείας δημοσκοπήσεων, Μάρτιος 2015) από ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων μαθητών και νέων η σημασία των Ολυμπιακών αγώνων ως μια παγκόσμια γιορτή ειρήνης, φιλίας και σεβασμού, εντούτοις η διδακτική προσέγγιση του θέματος, η οποία περιλαμβάνεται στο σχολικό εγχειρίδιο (Ιστορία Δ΄ Δημοτικού, κεφ. 42, «Μια μέρα στην αρχαία Ολυμπία») συνίσταται και περιορίζεται σε μια πρόταση επίσκεψης στον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας. Η απουσία μιας δομημένης πρότασης διδασκαλίας και οι ελάχιστες αναφορές που υπάρχουν σχετικά με βασικά σημεία της ιστορίας των Ολυμπιακών αγώνων έχουν ως αποτέλεσμα οι μαθητές να μην μπορούν εύκολα να αντιληφθούν ότι ο σύγχρονος κόσμος αποτελεί συνέχεια του παρελθόντος κι ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες αποτελούν πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας σε άλλους λαούς.

Φάση 1: Η οργάνωση των αγώνων
Φάση 2: Η διεξαγωγή των αγώνων
Φάση 3: Εγώ και οι Ολυμπιακοί αγώνες
  1. να γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία που αφορούν την τέλεση των Ολυμπιακών αγώνων