Γαλλική Γλώσσα (Δημοτικό)

Μήνυμα από το διάστημα

Διαθεματικό σενάριο διδασκαλίας που με τη βοήθεια των ΤΠΕ θέτει στο επίκεντρο το να ξυπνήσει το ενδιαφέρον του μαθητή για το ηλιακό σύστημα,την κλασική μουσική και την επαφή με καινούριους κόσμους (ταξίδι στο διάστημα). Στο τέλος του σεναρίου ο μαθητής θα είναι σε θέση να ξεχωρίζει τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος,να γνωρίζει τα τακτικά αριθμητικά και τις μέρες της εβδομάδας, να έχει έρθει σε επαφή με κομμάτια της κλασικής μουσικής (the planets,Holst) και να μπορεί να ολοληρώσει μια κατασκευή.

Είναι Κυριακή και βγαίνετε στον κήπο να παίξετε.Ξαφνικά βρίσκετε ένα περίεργο κουτί, το ανοίγετε και ανακαλὐπτετε ένα σημείωμα το οποίο σας λέει να στείλετε ένα μήνυμα ειρήνης σε όλους τους πλανήτες (ποιοι και με ποια σειρά) του ηλιακού μας συστήματος στον καθένα όμως τη μέρα που πρέπει (μέρες της εβδομάδας).Έτσι ξεκινάτε να μάθετε ποιοι είναι οι πλανήτες και να λύσετε το γρίφο ποια μέρα πρέπει να επισκεφθείτε τον καθένα.

Φάση 1: βρίσκω τα ονόματα και τη σειρά των πλανητών
Χώρος Διεξαγωγής: στην αίθουσα με διαδραστικὀ πίνακα
Φάση 2: μαθαίνω τις μέρες της εβδομάδας
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη με λαπτοπ και ιντερνετ