Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Η μάχη του Μαραθώνα (Η δεύτερη εκστρατεία των Περσών κατά της Ελλάδας - 490 π.Χ.)

Το συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο θα μπορούσε να αποτελέσει μέρος ενός ευρύτερου διδακτικού σεναρίου που αφορά στους περσικούς πολέμους. Επικεντρωμένο στη 2η επιχείρηση του Δαρείου κατά των Ελλήνων, προσπαθεί με βιωματικό τρόπο και ενεργή μάθηση να καταδείξει τη σημασία του πατριωτισμού και του στρατηγικού σχεδίου ως σημαντικούς παράγοντες νίκης.

Το "πώς" κατάφεραν οι Αθηναίοι να νικήσουν έναν τόσο υπεράριθμο στρατό προκαλεί σχεδόν αυτόματα το ενδιαφέρον των μαθητών. Είναι θέμα αποκλειστικά στρατηγικής, δύναμης, πατριωτισμού ή ο συνδυασμός όλων αυτών; Στο συγκεκριμένο διδακτικό σενάριο οι μαθητές θα μπουν στη θέση του Έλληνα στρατηγού Μιλτιάδη και θα ανακαλύψουν τις στρατηγικές που σκέφτηκε για να νικήσει τον πολυάριθμο στρατό των Περσών στη μάχη που διεξήχθη στον Μαραθώνα.

Φάση 1: Αφόρμηση
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας
Φάση 2: Μια βόλτα στον χάρτη
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική αίθουσα
Φάση 3: Αν ήσουν ο Μιλτιάδης, πώς θα ενεργούσες;
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα διδασκαλίας ή σε έναν ανοιχτό χώρο, ώστε οι μαθητές να έχουν την δυνατότητα να εργαστούν ελεύθερα.
Φάση 4: Κλείσιμο διδασκαλίας με ένα... κόμιξ!
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη
  1. Να εντοπίσουν στον χάρτη τον Μαραθώνα και τις προηγούμενες "στάσεις" του περσικού στόλου.
  2. Να ανακαλύψουν οι μαθητές τις στρατηγικές που εφάρμοσε ο στρατηγός Μιλτιάδης στη μάχη του Μαραθώνα.
  3. Να κατανοήσουν τη σημασία της τοποθεσίας για τη διεξαγωγή της μάχης.
  4. Να αναγνωρίζουν, να ονοματίζουν και να περιγράφουν τα κυριότερα πρόσωπα της μάχης.
  5. Να συνειδοποιησουν τη σημασία του πατριωτισμού ως παράγοντα νίκης.
περσικοί πόλεμοι
Δάτης
Δαρείος
Μιλτιάδης