Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

Ανακαλύπτοντας τον Κυκλαδικό πολιτισμό

Με το σενάριο αυτό γίνεται μια προσπάθεια προκειμένου οι μαθητές να γνωρίσουν στοιχεία του Κυκλαδικού πολιτισμού

Γνωστικά Προαπαιτούμενα

Οι μαθητές έχουν διδαχθεί σε προηγούμενα μαθήματα την εποχή του λίθου, έχουν κατακτήσει τους όρους και τις έννοιες: πολιτισμός, αρχαιολόγος, ανασκαφή, αρχαιολογικά ευρήματα, πλίθες, οικισμός, γεωργός, κτηνοτρόφος, όπλα, βραχογραφίες, κυνηγός, εργαλεία ,τέχνη, ειδώλιο. Επίσης έχουν εξασκηθεί στην επεξεργασία εικονογραφικού υλικού και την εξαγωγή συμπερασμάτων.

Οι μαθητές γνωρίζουν τη δομή της παραγράφου και τον τρόπο διατύπωσης επιχειρημάτων.

Οι μαθητές έχουν εξοικειωθεί με το κειμενογράφο Word και τα λογισμικά Tux Paint και Revelation natural art

Με το σενάριο αυτό γίνεται μια προσπάθεια ώστε οι μαθητές, σαν μικροί ερευνητές, να ανακαλύψουν στοιχεία του Κυκλαδικού πολιτισμού μέσα από την παρατήρηση και περιγραφή αρχαιολογικών ευρημάτων

Φάση 1: Θέση και ονομασία Κυκλαδικού Πολιτισμού
Χώρος Διεξαγωγής: σχολική αίθουσα
Φάση 2: Οι ασχολίες των Κυκλαδιτών
Φάση 3: Κυκλαδίτες, ειρηνικός ή πολεμικός λαός
Φάση 4: Ας δούμε τι μάθαμε
Χώρος Διεξαγωγής: εργαστήριο πληροφορικής
  1. Οι μαθητές να γνωρίσουν τις καθημερινές ασχολίες των Κυκλαδιτών.
  2. Οι μαθητές να κατανοήσουν τι είδους άνθρωποι ήταν οι Κυκλαδίτες.
  3. Οι μαθητές να γνωρίσουν την τέχνη των Κυκλαδιτών
  4. Οι μαθητές να εξοικειωθούν με το Word, με το λογισμικό tux paint και το revelation natural art
  5. Οι μαθητές να αναπτύξουν την κριτική και δημιουργική τους σκέψη.
κυκλαδικός πολιτισμός
ειδώλια
κυκλαδίτες
προτζέκτορας, φορητός υπολογιστής, εργαστήριο υπολογιστών, το οποίο διαθέτει ικανό αριθμό ηλεκτρονικών υπολογιστών πλήρως εξοπλισμένων, οι οποίοι θα έχουν εγκατεστημένα τα απαραίτητα προγράμματα και λογισμικά. (κειμενογράφος word, tux paint, revelation natural art.)
Δημιουργός Σεναρίου: Πέτρος Μηλώσης (Εκπαιδευτικός)