Ιστορία (ΠΕ) (Δημοτικό)

«Ο μινωικός πολιτισμός»

Το παρόν διδακτικό σενάριο αποτελεί μία σύγχρονη πρόταση διδασκαλίας της Ιστορίας, η οποία παρότι αποκλίνει από την παραδοσιακή μέθοδο διδασκαλίας, είναι όμως συμβατή με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών. Η ενότητα που εξετάζουμε αφορά τον Μινωικό πολιτισμό και δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να ξεφύγουν από το σχολικό βιβλίο και να γνωρίσουν τον Μινωικό πολιτισμό εικονικά και ανακαλυπτικά. Παράλληλα, μέσω της χρήσης των ΤΠΕ δημιουργείται ένα ελκυστικό περιβάλλον διδασκαλίας, η οποία ξεφεύγει από τα στενά όρια της αίθουσας και προτρέπει τους μαθητές στην αναζήτηση και στην ανακάλυψη. Τα κατάλληλα επιλεγμένα λογισμικά με τις αντίστοιχες δραστηριότητες βοηθούν να τα παιδιά να διερευνήσουν  έννοιες και σχέσεις μέσα από πολλαπλές αναπαραστάσεις, να οργανώσουν και να καταγράψουν τις σκέψεις τους και να τις εκφράσουν μέσα από την παρουσίασή τους σε αυθεντικό ακροατήριο. Η προστιθέμενη αξία των νέων τεχνολογιών στο συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σενάριο είναι ότι παρέχουν στο μαθητή ένα πολυμεσικό περιβάλλον, μέσα στο οποίο οικοδομεί γνώσεις που έχουν νόημα γι’ αυτόν, επιλέγοντας λέξεις και εικόνες, οργανώνοντάς τες, συνδέοντας νοητικά τις λεκτικές και τις εικονικές αυτές αναπαραστάσεις

Ως μοντέλο διδασκαλίας επιλέγεται η «συνεργατική καθοδηγούμενη ανακάλυψη», στα πλαίσια της οποίας οι μαθητές με συγκεκριμένα φύλλα εργασίας διερευνούν το διδακτικό υλικό και οικοδομούν συνεργατικά τη νέα γνώση.

Οι μαθητές θεωρούν το μάθημα της Ιστορίας λιγότερο ενδιαφέρον από τα υπόλοιπα μαθήματα λόγω του όγκου των πληροφοριών και του παραδοσιακού μοντέλου διδασκαλίας με αποτέλεσμα να μην προσδίδουν την απαιτούμενη προσοχή.Έχοντας αυτό ως γνώμονα,επιλέχθηκε ένα σημαντικό κεφάλαιο,αυτό του Μινωικού Πολιτισμού,το οποίο θα παρουσιαστεί με τη χρήση των ΤΠΕ ώστε να γίνει πιο ελκυστικό στους μαθητές και να έχουν ενεργητική και όχι μόνο παθητική συμμετοχή όπως γινόταν μέχρι πρότινος.

Φάση 1: Γνωριμία με τη μινωική Κρήτη.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Η/Υ
Φάση 2: Αναζήτηση των μεγάλων ανακτορικών κέντρων .
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Η/Υ
Φάση 3: Χαρακτηριστικά της καθημερινής ζωής των Μινωιτών.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Η/Υ
Φάση 4: Γνωριμία με τη μινωική τέχνη.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Η/Υ
Φάση 5: Η καταστροφή του μινωικού πολιτισμού.
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο Η/Υ
  1. Να αποκτήσουν βασικές γνώσεις για τη μινωική Κρήτη.
  2. Να εντοπίσουν στο χάρτη τα μεγάλα ανακτορικά κέντρα της μινωικής Κρήτης και κυρίως της Κνωσού.
  3. Να γνωρίσουν χαρακτηριστικά στοιχεία της ζωής των κατοίκων της μινωικής Κρήτης.
  4. Να γνωρίσουν τη μινωική τέχνη.
  5. Να ενημερωθούν για τα αίτια που οδήγησαν στην καταστροφή του μινωικού πολιτισµού.
Ιστορία
Μινωική Κρήτη
Μινωικός πολιτισμός
Κρήτη