Πληροφορική (Γυμνάσιο)

Ψηφιακός Κόσμος

Το περιεχόμενο του σεναρίου χωρίζεται σε 5 φάσεις που μπορούν να υλοποιηθούν σε 2 διδακτικές ώρες.  Στην 1η φάση οι μαθητές γνωρίζουν τις έννοιες ψηφιακό – αναλογικό και τις συγκρίνουν. Στη 2η φάση γίνεται εισαγωγή στο δυαδικό σύστημα και συσχέτισή του με την κωδικοποίηση των χαρακτήρων στον Η/Υ.  Στην 3η φάση οι μαθητές καλούνται να κωδικοποιήσουν μια σειρά από χαρακτήρες και να αποκωδικοποιήσουν μια φράση χρησιμοποιώντας κατάλληλα εργαλεία.  Στην 4η φάση γίνεται παρουσίαση των πολλαπλάσιων του byte και στη συνέχεια οι μαθητές υλοποιούν ασκήσεις υπολογισμού μεγέθους αρχείων και μετατροπής πολλαπλασίων του byte.  Τέλος, στην 5η φάση καλούνται να απαντήσουν σε μια σειρά από ερωτήσεις κλειστού τύπου για αυτοαξιολόγηση.

Βασικός σκοπός του σεναρίου είναι να  αναγνωρίσουν οι μαθητές ότι ζουν σε μία ψηφιακή εποχή και να είναι σε θέση να διακρίνουν τη διαφορά μεταξύ αναλογικών και ψηφιακών συσκευών όσον αφορά την αναπαράσταση των δεδομένων που χρησιμοποιούν. Τέλος, να γνωρίσουν τον τρόπο κωδικοποίησης των χαρακτήρων στον υπολογιστή, το δυαδικό σύστημα αρίθμησης, τον κώδικα ASCII και τις μονάδες μέτρησης χωρητικότητας.

Φάση 1: Αναλογικό - Ψηφιακό
Φάση 2: Δυαδικό Σύστημα - Κώδικας ASCII
Φάση 3: Κωδικοποίηση - Αποκωδικοποίηση
Φάση 4: bit - byte - πολλαπλάσια byte