Ιστορία (ΔΕ) (Γενικό Λύκειο)

Εικονομαχία: Τα αίτια, η αφορμή και οι συνέπειες.

Θέμα του Σεναρίου είναι η Εικονομαχία και γενικότερος στόχος η γνωριμία των μαθητών με τα αίτια, την αφορμή και τις συνέπειές της, με τρόπο  δημιουργικό, η κατανόηση ιστορικών, δομικών και οργανωτικών εννοιών  και   η καλλιέργεια κλασικού, ψηφιακού και κριτικού γραμματισμού. Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες, καλούνται να αξιοποιήσουν τα ευρήματά τους  παράγοντας μονοτροπικά αλλά και πολυτροπικά κείμενα, με εφαρμογή σε περιβάλλοντα  WEB 2,  να  ταυτιστούν με πρόσωπα που εμπλέκονται στην Εικονομαχία ή να φανταστούν άλλη εξέλιξη των γεγονότων (Εναλλακτική Ιστορία) και να παραγάγουν ποικιλία κειμενικών ειδών σε σύνδεση με συγκεκριμένες περιστάσεις επικοινωνίας.

Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση βασίζεται στη διαπίστωση ότι η μετωπική διδασκαλία και ο συμπεριφορισμός συχνά κουράζουν τους μαθητές και δεν τους βοηθούν να εμβαθύνουν στο μαθησιακό αντικείμενο. Επιχειρεί λοιπόν την ενεργητική παρέμβαση τους με έρευνα σε  πηγές, με αυτοδιόρθωση και εφαρμογή μεταγνωστικών στρατηγικών, ώστε να κατασκευάσουν τη γνώση και δίνει έμφαση στη διαθεματική προσέγγιση, σε σύνδεση με τη Νεοελληνική Γλώσσα και την Τέχνη. Επιπλέον, με τη χρήση των ΤΠΕ καταργείται η αυθεντία της αφηγηματικής ιστορίας του μοναδικού σχολικού βιβλίου και δίνεται η δυνατότητα επαφής με διαφορετικές οπτικές από πληθώρα αρχείων και ψηφιακών περιβαλλόντων.

Φάση 1: Αφόρμηση - Κατανόηση όρων
Φάση 2: Αξιοποίηση εργαλείων WEB 2
Φάση 3: Έρευνα - Διαθεματικότητα
Φάση 4: Παρουσίαση συμπερασμάτων - Συζήτηση - Αξιολόγηση
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής
  1. Γνωριμία με τους κυριότερους σταθμούς της Εικονομαχίας, τα πρόσωπα και τα επιχειρήματά τους
  2. Κατανόηση ιστορικών , δομικών και οργανωτικών εννοιών
  3. Ανάδειξη και σεβασμός της αντίθετης άποψης μέσα από τη διαφορετική οπτική θέασης των πραγμάτων.
  4. Εξάσκηση στην έρευνα, άντληση και αναδιατύπωση πληροφοριών από πηγές
  5. Ανάπτυξη της δημιουργικότητας με τη βοήθεια ψηφιακών μέσων
Εικονομαχία
αφορμή