Διαθεματικό (Γυμνάσιο)

Για ένα κλαδί ελιάς…

Μεταφερόμαστε νοερά στο 230 μ.Χ. και περιγράφουμε μια Ολυμπιάδα.

Οι μαθητές θα γνωρίσουν την Αρχαία Ολυμπία, τους αθλητικούς χώρους, τα αγωνίσματα και την προσπάθεια των αθλητών να κατακτήσουν το έπαθλο των αγώνων -ένα κλαδί ελιάς- και τη δόξα και τιμή που είχε ο Ολυμπιονίκης μέχρι τον θάνατό του.

Ο πενταθλητής Ασκληπιάδης θα μας μάθει τα μυστικά της επιτυχίας του - αφού νίκησε και στα πέντε αγωνίσματα - και θα δούμε τον δίσκο του, που υπάρχει στο Μουσείο της Αρχαίας Ολυμπίας.

Οι μαθητές θα αγαπήσουν τον αθλητισμό, τις Ολυμπιακές αξίες. Θα καταλάβουν ότι αυτή η χώρα γέννησε το Ολυμπιακό Πνεύμα, τη Δημοκρατία, το Θέατρο. Θα καταλάβουν ότι η ιερή φλόγα της Ολυμπίας άνοιξε το δρόμο που οδηγεί στον εξανθρωπισμό του ανθρώπου.

Οι μαθητές θα  ταξιδέψουν νοερά στο 230 μ.Χ., θα γνωρίσουν τα αγωνίσματα του αρχαίου πεντάθλου μέσα από την προσπάθεια του κορίνθιου Ολυμπιονίκη Ασκληπιάδη, θα περιδιαβούν στους χώρους άθλησης της Αρχαίας Ολυμπίας, θα γνωρίσουν τον κότινο  -ένα κλαδί ελιάς- και τις αξίες του Ολυμπισμού και τέλος θα αναπαραστήσουν τα αρχαία αγωνίσματα του πεντάθλου (στάδιο, άλμα με αλτήρες, δισκοβολία, ακοντισμός και πάλη).

Φάση 1: Αναπαράσταση πεντάθλου με εικόνες, video κλπ
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα Πληροφορικής
Φάση 2: Τα αθλητικά όργανα
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα Τεχνολογίας
Φάση 3: Εκμάθηση της τεχνικής και διεξαγωγή αγώνων
Χώρος Διεξαγωγής: Γυμναστήριο
Φάση 4: Αξίες του Ολυμπισμού, έπαθλα, Ολυμπ. Εκεχειρία.
Χώρος Διεξαγωγής: Γυμναστήριο
  1. Να γνωρίσουν την ιστορία του αρχαίου πεντάθλου, τα αγωνίσματα και τους χώρους.
  2. Να κατασκευάσουν τα αθλητικά όργανα (αλτήρες, δίσκους, ακόντια).
  3. Να μιμηθούν τους αρχαίους πενταθλητές.
  4. Να γνωρίσουν τις αξίες του Ολυμπισμού (εκεχειρία, έπαθλα, ισότητα κλπ)
αρχαίο πένταθλο
κότινος
Αρχαία Ολυμπία
Ασκληπιάδης
δίσκος
κλαδί ελιάς
Θα χρειαστούμε το γυμναστήριο του σχολείου, PC με projector και τα υλικά (πηλό, ξύλο ) για την κατασκευή των αλτήρων, δίσκων, ακοντίων.
Δημιουργός Σεναρίου: ΜΑΡΙΑ ΧΑΒΙΑΡΑ (Εκπαιδευτικός)