Διαθεματικό (Δημοτικό)
 1 ώρα

Τέχνη και Μαθηματικά

Στο εκπαιδευτικό σενάριο επιχειρείται η σύνδεση της τέχνης με τα μαθηματικά. Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να επεξεργαστούν έναν πίνακα ζωγραφική του Νίκου Εγγονόπουλου με τίτλο "Ποιητής και Μούσα" (Εθνική Πινακοθήκη Αθηνών, 1938) και να γνωρίσουν την τεχνοτροπία του ζωγράφου καθώς και να έρθουν σε επαφή με τα γεωμετρικά στερεά. Ακόμα, τους δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσουν τα γεωμετρικά σχήματα και από άλλα έργα τέχνης (πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά κ.ά.).

Να γνωρίσουν οι μαθητές γεωμετρικά σχήματα και στερεά τα οποία αποτυπώνονται σε έργα τέχνης

Φάση 1: Αφόρμηση-Ερέθισμα
Φάση 2: Γνωριμία με τον Νίκο Εγγονόπουλο
Φάση 3: Επεξεργασία έργου τέχνης
  1. Να αναγνωρίζουν γεωμετρικά στερεά
  2. Να απολαμβάνουν αισθητικά ένα έργο τέχνης
  3. Να εκφράζονται μέσα από την τέχνη
ζωγραφική
γεωμετρικά στερεά
τέχνη
Εγγονόπουλος
Μαθηματικά
Για την εφαρμογή του εκπαιδευτικού σεναρίου απαιτείται η ύπαρξη τουλάχιστον ενός Η/Υ με σύνδεση στο διαδίκτυο και ενός βιντεοπροβολέα. Σε ιδανικές συνθήκες, υπάρχει διαθέσιμος ένας Η/Υ για κάθε ομάδα μαθητών και ένας Η/Υ για τον εκπαιδευτικό με σύνδεση σε βιντεοπροβολέα. Οι υπολογιστές πρέπει να έχουν δυνατότητα σύνδεσης στο διαδίκτυο σε όλη τη διάρκεια του µαθήµατος, συνιστάται ευρυζωνική σύνδεση τουλάχιστον 1mbps.
Δημιουργός Σεναρίου: ΜΑΡΙΑ ΚΟΥΚΛΑΤΖΙΔΟΥ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΤΑΓΚΑΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΣΟΦΟΣ ΑΛΙΒΙΖΟΣ (Συντονιστής)