Γερμανική Γλώσσα (Δημοτικό)

Η οικογένεια μου κι εγώ

Μαθητοκεντρικό, πολυπολιτισμικό και διαφοροποιημένο σενάριο διδασκαλίας που με τη βοήθεια των ΤΠΕ θέτει στο επίκεντρο το να ξυπνήσει το ενδιαφέρον του μαθητή για τις δομές της οικογένειας και τις μεταξύ τους σχέσεις τόσο στην Ελλάδα όσο και στις γερμανόφωνες χώρες. Στο τέλος του σεναρίου ο μαθητής θα είναι σε θέση να παρουσιάζει μέλη της οικογένειας του, να δίνει πληροφορίες σχετικά με  αυτά και να λαμβάνει πληροφορίες σχετικά με τις οικογένειες άλλων.

Οι μαθητές συμμετέχουν σε ένα πρόγραμμα ανταλλαγών και βρίσκονται στη Γερμανία, σε μία οικογένεια που τους φιλοξενεί. Πώς θα επικοινωνήσουν με την εκεί οικογένεια, ώστε να γνωρίσουν τα μέλη της και αντίστοιχα να παρουσιάσουν τη δική τους οικογένεια; Στα πλαίσια αυτής της επικοινωνίας οι μαθητές θα μάθουν να ξεχωρίζουν τα μέλη της οικογένειας στη Γερμανική Γλώσσα ιδίως σε συνδυασμό με τα άρθρα και τις κτητικές αντωνυμίες δικός,-ή,-ό μου / δικός,-ή,-ό σου, γεγονός που συχνά τους δυσκολεύει.

Φάση 1: Einstieg - Aufwärmphase
Φάση 2: Hinführungs- und Präsentationsphase
Φάση 3: Erarbeitungsphase
Χώρος Διεξαγωγής: Klassenraum
Φάση 4: Bewertung durch Spiel!
Φάση 5: Abschlussphase
Χώρος Διεξαγωγής: Klassenraum
  1. Οι μαθητές μαθαίνουν τα μέλη της οικογένειας στα Γερμανικά.
  2. Οι μαθητές μαθαίνουν να δίνουν πληροφορίες για την οικογένεια τους και να παρουσιάζουν τα μέλη της.
  3. Οι μαθητές μαθαίνουν να ζητούν και να λαμβάνουν πληροφορίες για τις οικογένειες τρίτων.
  4. Οι μαθητές μαθαίνουν να χρησιμοποιούν τις κτητικές αντωνυμίες του ενικού αριθμού.
  5. Οι μαθητές μαθαίνουν να σχηματίζουν ερωτήσεις ολικής και μερικής αγνοίας.
ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ
ΚΤΗΤΙΚΕΣ ΑΝΤΩΝΥΜΙΕΣ