Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Σύνθεση: Τα Μορφολογικά στοιχεία της Σύνθεσης

Η παρούσα πρόταση εστιάζει στην παρουσίαση και ανάλυση των βασικών μορφικών στοιχείων της σύνθεσης και συγκεκριμένα στην παρουσίαση και ανάλυση του σημείου, της γραμμής και του σχήματος. Οι μαθητές θα εισαχθούν στην αξιοποίηση των βασικών μορφικών στοιχείων της σύνθεσης, και θα γνωρίσουν την συμβολή και την συμπεριφορά τους στην οργάνωση της σύνθεσης. Επιπλέον θα εισαχθούν στις έννοιες της ισορροπίας, της συμμετρίας-ασυμμετρίας  και της κατανομής των οπτικών βαρών ώστε να κατανοήσουν πέρα από  την προφανή και την έμμεση παρουσία τους στο έργο τέχνης, πλευρές της συνεισφοράς των μορφικών στοιχείων στην αρμονία του  εικαστικού έργου.
Παράλληλα θα εξεταστούν οι εκφάνσεις της σύνθεσης μέσα από τα έργα τέχνης διαφόρων εποχών και καλλιτεχνών  όσο και μέσα από παραδείγματα της καθημερινότητας.

Στο παρόν σενάριο θα αναλυθούν τα τρία προαναφερόμενα στοιχεία που χαρακτηρίζουν τη σύνθεση ώστε οι μαθητές να είναι σε θέση να διακρίνουν στα έργα τέχνης και στις οπτικές μορφές, την ταυτότητα, την κατεύθυνση και το μετασχηματισμό τους. Επιπλέον θα μελετηθούν περιπτώσεις ισορροπίας, συμμετρίας-ασυμμετρίας  και  κατανομής των οπτικών βαρών και θα ακολουθήσει έμπρακτη εφαρμογή.

Φάση 1: «Το Σημείο»
Φάση 2: «Η Γραμμή»
Φάση 3: «Το Σχήμα»
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη
  1. Οι μαθητές να διακρίνουν τα μορφικά στοιχεία σε ένα έργο τέχνης και στην καθημερινότητα.
  2. Να αντλούν και να αποδίδουν σχεδιαστικά τα μορφικά στοιχεία μέσα από σύνθετες οπτικές μορφές.
  3. Να συνθέτουν και να ισορροπούν τα μορφικά στοιχεία σε μια επιφάνεια.
Σύνθεση
Μορφικά στοιχεία
Σημείο
Γραμμή