Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Δραματοποίηση του διηγήματος του Δ. Χατζή, Ο Σιούλας ο ταμπάκος

Οι μαθητές θα αναλάβουν τη δραματοποίηση ενός λογοτεχνικού έργου, τη μετατροπή του δηλαδή σε θεατρικό κείμενο. Για την πραγματοποίηση του σεναρίου απαιτούνται συνολικά τρεις διδακτικές ώρες και θα αξιοποιηθούν τεχνικές του εκπαιδευτικού δράματος σε συνδυασμό με τη συνεργατική μάθηση. Την πρώτη διδακτική ώρα, οι μαθητές θα χωριστούν σε ομάδες και θα ασχοληθούν με την κατανόηση του περιεχομένου του διηγήματος. Τη δεύτερη διδακτική ώρα θα αναλάβουν δράσεις για τη δραματοποίηση του διηγήματος, με βάση το Φύλλο Εργασίας της ομάδας τους. Την τρίτη διδακτική ώρα θα οργανωθεί ένα συλλογικό δρώμενο για την παρουσίαση των δράσεών τους.

Το σενάριο αποσκοπεί να κατανοήσουν οι μαθητές τη διαδικασία δραματοποίησης ενός κειμένου. Για τις ανάγκες του σεναρίου έχει επιλεγεί το διήγημα του Δ. Χατζή, Ο Σιούλας ο ταμπάκος. Πρόκειται για ένα λογοτεχνικό κείμενο, που διαθέτει αρκετά χαρακτηριστικά της λογοτεχνικής αφήγησης (περιγραφή, λογοτεχνικό διάλογο, πλοκή, επιβράδυνση, σύγκρουση κ.α. ). Παρέχει, λοιπόν, τη δυνατότητα στους μαθητές να αντικαταστήσουν τις περιγραφικές σκηνές με δραματοποιημένους διαλόγους, να αυτοσχεδιάσουν, να υποδυθούν έναν ήρωα, να προφέρουν τα λόγια του, να ζωντανέψουν, με άλλα λόγια, το κείμενο. Έτσι, θα αντιληφθούν τις διαφορές του θεατρικού από το λογοτεχνικό κείμενο και θα κατανοήσουν τα μορφολογικά και λειτουργικά γνωρίσματα του θεατρικού κειμένου. Η συγκεκριμένη διδακτική πρόταση είναι οργανωμένη με τη μορφή ένός σχεδίου δράσης, στο οποίο δίνεται η δυνατότητα αξιοποίησης των τεχνών της λογοτεχνίας και του θεάτρου, μέσω της δραματοποίησης, των ΤΠΕ, ακόμη και της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης.

Φάση 1: Χωρισμός της τάξης σε ομάδες
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα τάξης ή Αίθουσα πολλαπλών επιλογών
Φάση 2: Προετοιμασία δραματοποίησης
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα τάξης (1 φορητός υπολογιστής για κάθε ομάδα) ή Εργαστήριο Πληροφορικής