Κοινωνικές - Πολιτικές επιστήμες (Γενικό Λύκειο)
 1 ώρα

Εκλογές - εκλογικά συστήματα

Χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο, αλλά και ένα αρχείο σε μορφή excel, γίνεται μία παρουσίαση στους μαθητές της έννοιας "εκλογικό σύστημα". Αφού πρώτα παρουσιαστεί η ύλη του βιβλίου, στη συνέχεια οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τα άρθρα του Συντάγματος που σχετίζονται με την ανάδειξη των βουλευτών στις εθνικές εκλογές, καθώς και με τον ισχύοντα εκλογικό νόμο. Τέλος, παρουσιάζεται μέσω του αρχείου excel η διαδικασία μετατροπής των ψήφων που συγκεντρώνουν τα κόμματα σε έδρες. Με τον τρόπο αυτό δίνεται και η σπουδαιότητα, τα θετικά και αρνητικά στοιχεία κάθε εκλογικού συστήματος.

Το συγκεκριμένο σενάριο αποτελεί μία προσπάθεια να μάθουν οι μαθητές τι σημαίνει στην πράξη εκλογικό σύστημα και πόσο σημαντικό είναι αυτό για την εκπροσώπηση του εκλογικού σώματος και την κοινοβουλευτική δημοκρατία.

Φάση 1: Σύνδεση με το σχολικό βιβλίο.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
Φάση 2: Το ελληνικό Σύνταγμα.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
Φάση 3: Ο εκλογικός νόμος.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
Φάση 4: Τα αποτελέσματα των τελευταίων εκλογών.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη
Φάση 5: Εφαρμογή - άσκηση.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη - σπίτι
  1. - Διεύρυνση της προϋπάρχουσας γνώσης των μαθητών με ουσιαστική κατανόηση βασικών εννοιών
  2. Κατανόηση της εκλογικής διαδικασίας
εκλογές