Γαλλική Γλώσσα (Γυμνάσιο)

À la recherche du temps passé

Η συγκεκριμένη πρόταση απευθύνεται σε μαθητές της Γ' Γυμνασίου δεδομένου ότι έχουν βασικές γνώσεις της γαλλικής και θα πρέπει να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν τον αόριστο για να τοποθετούν τη διήγησή τους στο παρελθόν. Όλες οι δραστηριότητες αυτού του σεναρίου έχουν σκοπό να εξοικειώσουν τους μαθητές στην κατανόηση και τη χρήση του αορίστου μέσα από ένα τραγούδι. Το αυθεντικό αυτό κείμενο είναι σε ενεστώτα χρόνο. Πώς μπορεί αυτό να μεταφερθεί στον αόριστο; Τι δηλώνει αυτός ο χρόνος; Όλες οι ομάδες αφού μελετήσουν τον αόριστο, θα κληθούν να γράψουν  τους δικούς τους στίχους. Εκτός από τη μεταφορά των κειμένων αυτών στο παρελθόν, οι μαθητές θα εξάγουν κανόνες σχετικά με τη χρήση και την σημασία του αορίστου, όπως επίσης να επενδύσουν τα κείμενα με εικόνες και ήχο. και να δημιουργήσουν βίντεο.

Η συγκεκριμένη πρόταση απευθύνεται σε μαθητές της Γ' Γυμνασίου δηλαδή σε μαθητές ηλικίας από 12-15 ετών,  δεδομένου ότι έχουν βασικές γνώσεις της γαλλικής και θα πρέπει να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν τον παρελθοντικό χρόνο του αορίστου  για να τοποθετούν τη διήγησή τους στο παρελθόν.

Πιο συγκεκριμένα, αν ληφθεί υπόψη ότι μεταξύ του α' τεύχους της μεθόδου Action fr.-gr.1 που οι μαθητές διδάσκονται στην Α' και την Β' τάξη του Γυμνασίου και του γ' τεύχους Action fr.-gr.3 που οι μαθητές διδάσκονται στη Γ' Γυμνασίου μεσολαβεί κενό (ουσιαστικά δηλαδή λείπει η μέθοδος Action fr.-gr.2), η ενότητα που αφορά στον παρελθοντικό χρόνο του αορίστου κρίνεται απαραίτητο να καλυφθεί.

Φάση 1: Συλλογή και επιλογή υλικού από διαδίκτυο
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής με υπολογιστές και laptop
Φάση 2: Εκπόνηση εργασιών
Χώρος Διεξαγωγής: Εργαστήριο πληροφορικής με υπολογιστές και laptop