Μουσική (Δημοτικό)

Μήπως είσαι μουσικός;

Γειά σου,

Εδώ θα βρεις μια σειρά απο μουσικά παιχνίδια. Κάθε παιχνίδι προσπαθεί να ανακαλύψει τις ιδιαίτερες ικανότητές σου στη μουσική.

Ως δάσκαλος έχω γνωρίσει πολλούς μαθητές που έχουν μεγάλη ευκολία με τη μουσική. Όμως οι φυσικές ικανότητες δεν φτάνουν για να γίνει κανείς μουσικός. Χρειάζεται πολλή μελέτη και κυρίως αγάπη για τη μουσική. Από την άλλη μεριά, μαθητές που είχαν μέτριες ικανότητες, κατόρθωσαν με την αγάπη τους για τη μουσική να διαπρέψουν!

Είναι χάρισμα, λοιπόν, οι μουσικές ικανότητες, αλλά δεν είναι το παν! Τα παιχνίδια αυτά θα σε βοηθήσουν να τις διαπιστώσεις. Αν όμως είσαι παρατηρητικός, θα προσέξεις ότι αν κάνεις πολλές φορές την ίδια άσκηση... το αποτέλεσμα θα σε εκπλήξει ευχάριστα!

Γι' αυτό κάποιοι λένε ότι η μουσική είναι η τέχνη της μελέτης και της επανάληψης!

Φτάνουν τα λόγια όμως, πάτα στο 1ο παιχνίδι για να αρχίσουμε!

Πρόκειται για ακολουθία από μουσικά παιχνίδια. Απευθύνεται σε παιδιά των Ε' και ΣΤ' τάξεων του Δημοτικού που έχουν ελάχιστες ή καθόλου μουσικές γνώσεις.

Τα μουσικά παιχνίδια  έχουν ως στόχο να διερευνήσουν κατά πόσο ένα παιδί ηλικίας 10 - 12 χρονών, έχει ιδιαίτερες μουσικές ικανότητες, αυτό δηλαδή που πολλοί ονομάζουν "ταλέντο".

Βασίζονται σε διεθνείς μελέτες και πρακτικές. Αρκετά από αυτά τα μουσικά παιχνίδια έχουν υιοθετηθεί ως εργαλεία στην επιλογή παιδιών, υποψηφίων για την Α' τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων.

Φάση 1: 1ο Παιχνίδι: ΕΠΑΝΩ ή ΚΑΤΩ;
Φάση 2: 2ο παιχνίδι: ΑΚΟΥΩ τα ΟΡΓΑΝΑ
Φάση 3: 3ο παιχνίδι: ΑΚΟΥΩ και ΠΑΙΖΩ
Χώρος Διεξαγωγής: Τάξη, σπίτι
  1. Να διερευνήσουν οι μαθητές τις μουσικές τους ικανότητες (μουσικό ταλέντο).
  2. Να μάθουν για το μουσικό ύψος και για την συχνότητα ενός φθόγγου
  3. Να μάθουν να ξεχωρίζουν το ύψος ενός υψηλού από ένα χαμηλό φθόγγο
  4. Να μάθουν για τα μουσικά όργανα και τις ομάδες στις οποίες ανήκουν
  5. Να μαθουν να διακρίνουν τους φθόγγους της μουσικής κλίμακας