Γεωπονία - Τεχνολογία Τροφίμων και Διατροφής (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

ΕΤΗΣΙΑ ΚΑΛΛΩΠΙΣΤΙΚΑ ΦΥΤΑ

Στο σενάριο αυτό οι μαθητές θα εξοικιωθούν με ορισμένα από τα Ανοιξιάτικα Ανθόφυτα, θα μάθουν τις ιδιαίτερες απαιτήσεις τους, την καλλωπιστική τους αξία και τη χρησιμότητά τους .

Επιπλέον οι μαθητές, θα ασχοληθούν με την εφαρμογή, απλών σχεδιαστικών προγραμμάτων Κηποτεχνίας, όπως το GardenPuzzle και ο Οδηγός Καλλωπιστικών Φυτών .

Τέλος θα μάθουν να τα φυτεύουν, να τα φροντίζουν και να τα καλλιεργούν αειφορικά .

Το παρόν σενάριο βοηθά να ξεπεραστούν δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές στην αναγνώριση των ετήσιων καλλωπιστικών φυτών . Επίσης θα μάθουν τα στάδια φύτευσης των Ανοιξάτικων Ετήσιων Καλλωπιστικών φυτών και τις καλλιεργητικές φροντίδες που αυτά θέλουν . Τέλος θα αποκτήσουν τις κατάλληλες γνώσεις που θα βοηθήσουν τους μαθητές να ξεπεράσουν προβλήματα στην κατανόηση και εφαρμογή απλών σχεδιαστικών προγραμμάτων κηποτεχνίας .

Φάση 1: Τα κυριότερα Ανοιξιάτικα Ανθόφυτα
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα ή Εργαστήριο
Φάση 2: Aπλά σχεδιαστικά προγράμματα .
Φάση 3: Καλλιέργεια Ανοιξιάτικων Ανθόφυτων
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολικός κήπος
Φάση 4: Αξιολόγηση .
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα ή Εργαστήριο
  1. Να αναγνωρίζει και να περιγράφει τα κυριότερα Ανοιξάτικα ανθόφυτα .
  2. Να γνωρίζει την καλλωπιστική αξία των Ετήσιων Ανοιξιάτικων Ανθόφυτων .
  3. Να φυτεύει και να καλλιεργεί τα πιο πάνω φυτά .
  4. Οι μαθητές να εξοικειωθούν με το περιβάλλον web 2.0 εργαλείων και την εφαρμογή τους στη διδασκαλία.
Ετήσια καλλωπιστικά φυτά
Ανοιξιάτικα Ανθόφυτα
Καλλιέργεια
gardenpuzzle