Γεωπονία - Τεχνολογία Τροφίμων και Διατροφής (Ε.Ε.) (Επαγγελματικό Λύκειο)

ΚΛΑΔΟΘΡΑΥΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

Στο σενάριο αυτό οι μαθητές θα μάθουν να αναγνωρίζουν και να περιγράφουν τους διάφορους τύπους και μοντέλα κλαδοθραύστη .

Επίσης θα κατανοήσουν τα κριτήρια με τα οποία επιλέγουμε τον κατάλληλο τύπο κλαδοθραύστη .

Θα εξοικειωθούν με τον ασφαλή χειρισμό, τις κατάλληλες ρυθμίσεις και τη σωστή συντήρηση του .

Τέλος εφαρμόζοντας τη θεωρία στην πράξη, θα χρησιμοποιήσουν τον κλαδοθραύστη, τεμαχίζοντας κλαδέματα από τον σχολικό κήπο, για να τα χρησιμοποιήσουν στη Κομποστοποίηση .

Με το σενάριο αυτό οι μαθητές θα γνωρίσουν την αναγκαιότητα, τη λειτουργία, τη χρήση και τη συντήρηση του Κλαδοθραύστη, καθώς και τη σημαντική συμβολή του σε μια πετυχημένη ερασιτεχνική ή και επαγγελματική Κομποστοποίηση .

Επίσης θα αντιμετωπίσουν το πολύ σημαντικό θέμα της ασφάλειας, στο χειρισμό μηχανημάτων φυτοτεχνικών έργων, δουλεύοντας  με ένα εύκολο και ασφαλές μηχάνημα .

Φάση 1: Κλαδοθραύστες . Τύποι κλαδοθραυστών .
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα ή Εργαστήριο
Φάση 2: Ασφάλεια στη χρήση . Ρυθμίσεις . Συντήρηση .
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα ή Εργαστήριο
Φάση 3: Χρήση κλαδοθραύστη στην κομποστοποίηση .
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολικός κήπος
Φάση 4: Αξιολόγηση
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική Αίθουσα ή Εργαστήριο
  1. Οι μαθητές να αναγνωρίζουν και να περιγράφουν τους διάφορους τύπους και τα μοντέλα κλαδοθραύστη .
  2. Οι μαθητές να κατανοήσουν τα κριτήρια, με τα οποία επιλέγουμε τον κατάλληλο τύπο κλαδοθραύστη .
  3. Να εξοικειωθούν με τον ασφαλή χειρισμό, τις κατάλληλες ρυθμίσεις και τη σωστή συντήρηση του .
  4. Να εφαρμόζουν τις γνώσεις τους, στη χρήση του κλαδοθραύστη, στην κομποστοποίηση .
  5. Οι μαθητές να εξοικειωθούν με το περιβάλλον web 2.0 εργαλείων και την εφαρμογή τους στη διδασκαλία.
Κλαδοθραύστες
Τεμαχιστές κλαδιών
Κομποστοποίηση
Ασφάλεια στην εργασία
Ερασιτεχνικός Κλαδοθραύστης ρεύματος, χοντρά γάντια, ωτοασπίδες, προστατευτικό προσώπου, ψαλίδι κλαδέματος, πριόνι, μπαλαντέζα, κλαδέματα, κάδος κομποστοποίησης .
Δημιουργός Σεναρίου: ΙΩΑΝΝΗΣ ΖΟΠΑΝΙΩΤΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (Συντονιστής)