Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Οι Συντελεστές της θεατρικής παράστασης

Με το σενάριο καταδεικνύεται ο σύνθετος καλλιτεχνικός χαρακτήρας της θεατρικής παράστασης, στην υλοποίηση της οποίας, εκτός από τους ηθοποιούς, συμβάλλουν και πολλοί άλλοι καλλιτέχνες που δε βρίσκονται πάνω στη σκηνή στη διάρκεια της παράστασης. Συμμετέχουν, όμως, στο καλλιτεχνικό της αποτέλεσμα. Στην πρώτη φάση οι μαθητές ενημερώνονται από τον διδάσκοντα, μέσω διαδραστικής παρουσίασης και αναζητούν, μέσα από μία άσκηση συμπλήρωσης κενών την άξία καθενός από τους συντελεστές της παράστασης στη διαμόρφωση του τελικού καλλιτεχνικού προϊόντος. Η τάξη μετατρέπεται σε Δραματική Σχολή. Οι μαθητές επιλέγουν ρόλους και με τη συμπλήρωση βιογραφικού φτιάχνουν τον ρόλο που θα υποδυθούν. Στη δεύτερη φάση, καθηγητές και υποψήφιοι σπουδαστές πλέον της Σχολής προετοιμάζονται για τη διαδικασία της ακρόασης, σε γνωστικό και υποκριτικό επίπεδο. Στην τρίτη φάση με τον συντονισμό του διδάσκοντα-διευθυντή της σχολής οργανώνεται η ακρόαση για την εισαγωγή νέων σπουδαστών στη σχολή.

Σκοπός του σεναρίου είναι να αντιληφθούν οι μαθητές ότι η θεατρική παράσταση αποτελεί ένα σύνθετο καλλιτεχνικό προϊόν, στο οποίο συμβάλλουν πολλές τέχνες, και γι' αυτό το λόγο απαιτεί συλλογική δράση. Το θέατρο είναι η τέχνη της συστράτευσης, της συναίσθησης, της συνέργειας των δημιουργών: του σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, μουσικού, χορογράφου. Ο ηθοποιός είναι όμως ο καλλιτέχνης που θα αφομοιώσει δημιουργικά και θα αναδείξει το έργο των προηγούμενων καλλιτεχνών. Με την εφαρμογή του συγκεκριμένου σεναρίου οι μαθητές θα συνειδητοποιήσουν ότι η εργασία όλων των καλλιτεχνών αποτελεί προϋπόθεση για τη θεατρική πράξη και θα εκτιμήσουν και την προσφορά, όσων δεν είναι πάνω στη σκηνή, στη διάρκεια της παράστασης.

Φάση 1: Μετατροπή της τάξης σε δραματική σχολή
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα Πληροφορικής
Φάση 2: Προετοιμασία για ακρόαση
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα Πληροφορικής
Φάση 3: Ακρόαση και επιλογή νέων σπουδαστών
Χώρος Διεξαγωγής: Αίθουσα τάξης ή Αίθουσα θεάτρου (αν υπάρχει στο σχολείο).
  1. Να γνωρίσουν οι μαθητές τον κόσμο του θεάτρου
  2. Να εμπεδώσουν την έννοια και την αξία της πολυκαλλιτεχνικότητας στο θέατρο
  3. Να αντιληφθούν ότι η θεατρική παράσταση αποτελεί σύνθετο καλλιτεχνικό προϊόν
  4. Να συνεργαστούν δημιουργικά και να αναπτύξουν ομαδικό πνεύμα, αναλαμβάνοντας ρόλους συντελεστών