Καλλιτεχνική Παιδεία (Γενικό Λύκειο)

Το Χρώμα στην Τέχνη

Σε αυτή την θεματική ενότητα θα παρουσιαστούν και θα αναλυθούν: Το χρώμα και η επίδραση του φωτός. Οι κατηγορίες και οι ιδιότητες των χρωμάτων. Οι αντιθέσεις των χρωμάτων και ο συμβολισμό τους. Η ανάδειξη του χρώματος μέσα από τα έργα τέχνης, τους καλλιτέχνες, την φύση και την καθημερινότητα.

Να γνωρίσουν οι μαθητές την σημασία του χρώματος στη φύση και την τέχνη. Τις ιδιότητες των χρωμάτων, τους τρόπους της μεταξύ τους αλληλοεπίδρασης και τον νοηματικό συμβολισμό τους.

Φάση 1: Οι ιδιότητες του χρώματος 1
Φάση 2: Οι ιδιότητες του χρώματος 2
Φάση 3: Χρωματικές αντιθέσεις και συμβολισμοί
Χώρος Διεξαγωγής: τάξη
  1. Κατανόηση του τρόπου δημιουργίας του χρώματος και την επίδρασή του στην τέχνη και τη ζωή
  2. Η απομόνωση, η ερμηνεία και η ταξινομηση της ταυτότητας κάθε χρωματικής φόρμας
  3. Δημιουργία, ανάμειξη & παραθέση χρωμάτων για την παραγωγή ενός προσωπικού αισθητικού αποτελέσματος
διάθλαση φωτός
βασικά χρώματα
δευτερεύοντα
συμπληρωματικά
θερμά
ψυχρά
γκρίζο
απόχρωση
ένταση
τόνος
συμβολισμός
Διαδραστικό πίνακα ή βίντεο προτζέκτορα, δίκτυο υπολογιστών, σύνδεση με το διαδίκτυο, εκτυπωτή Α4, σχεδιαστήρια, βιβλία τέχνης, χαρτιά 150 γραμμ.>, τέμπερες, πινέλα, μολύβια 2Β, 4Β, χρωματιστά μολύβια.
Δημιουργός Σεναρίου: ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΑΡΤΣΑΚΑ ΕΛΕΝΗ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΛΑΖΑΡΟΥ ΣΩΤΗΡΙΑ (Συντονιστής)