Μαθηματικά (ΔΕ) (Γυμνάσιο)

Μεσοκάθετος ευθυγράμμου τμήματος

Ο μαθητής θα εξοικειωθεί με την έννοια της μεσοκαθέτου ευθυγράμμου τμήματος, θα τη σχεδιάσει και θα διαπιστώσει - κατανοήσει τη βασική ιδιότητά της και τα χαρακτηριστικά της.

Σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα θα διατεθούν δύο διδακτικές ώρες.

Έχουν δημιουργηθεί και επισυναφθεί φύλλα εργασίας με ασκήσεις όμοιες με τις διαδραστικές. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης υπολογιστή προτείνεται να δοθούν την ίδια μέρα σαν εξάσκηση, αλλιώς την επόμενη διδακτική ώρα.

ΟΙ μαθητές όλο και περισσότερο αποστηθίζουν και σταματούν να σκέφτονται λογικά.

Αποτέλεσμα αυτού είναι να δυσκολεύονται όλο και περισσότερο με τις γεωμετρικές έννοιες.

Ευελπιστώ ότι με τη βοήθεια του σεναρίου να κατανοήσουν οι μαθητές την έννοια της μεσοκαθέτου αλλά και να σκεφτούν "μαθηματικά" απαντώντας στις ερωτήσεις.

Φάση 1: Θεωρητική προσέγγιση της μεσοκαθέτου ευθ. τμήμ.
Χώρος Διεξαγωγής: Σχολική τάξη με τη χρήση διαδραστικού πίνακα ή εργαστήριο υπολογιστών.
Φάση 2: Δημιουργία μεσοκαθέτου ευθυγράμμου τμήματος
Φάση 3: Ιδιότητα & χαρακτηριστικό μεσοκαθέτου ευθ τμ
  1. Κατανόηση έννοιας μεσοκαθέτου ευθυγράμμου τμήματος
  2. Σχεδιασμός μεσοκαθέτου ευθυγράμμου τμήματος
  3. Διαπίστωση ιδιότητας μεσοκαθέτου ευθυγράμμου τμήματος
μεσοκάθετος ευθυγράμμου τμήματος
δημιουργία
ιδιότητες
χαρακτηριστικά
Σχολική τάξη, υπολογιστής ή υπολογιστές ή διαδραστικός πίνακας. Το σενάριο έχει σχεδιαστεί και για μια απλή σχολική τάξη.
Δημιουργός Σεναρίου: ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΠΟΥΛΟΥ (Εκπαιδευτικός)