Φάση Σεναρίου

Βιολογία (Γενικό Λύκειο)

Εισαγωγή νέων όρων

28λεπτά
Φύλλα Εργασίας
f2.e1_systatika_aima.pdf f2.e2_rhesus.pdf f2.e3_ergastirio.pdf

Στόχοι 1,2,3,4. 

1η ώρα: Εισάγονται οι έννοιες: έμμορφα συστατικά αίματος, πλάσμα και αναφέρονται οι λειτουργίες του αίματος. (10 λεπτά)

2η ώρα: Εισάγονται οι έννοιες: Ομάδες αίματος, Σύστημα Rhessus. Οι μαθητές στο εργαστήριο παρατηρούν κύτταρα αίματος σε μόνιμο παρασκεύασμα. (18 λεπτά)


ΑΙΜΑ-ΣΥΣΤΑΣΗ

Θα δούμε τί υπάρχει σε μία σταγόνα αίματος.

ΕΜΜΟΡΦΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ

Βλέπετε τα έμμορφα συστατικά του αίματος όπως φαίνονται στο ηλεκτρονικό μικροσκόπιο. Κάντε κλικ στους μπλε κύκλους για περισσότερα

ΑΝΤΙΓΟΝΑ-ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΑΙΜΑΤΟΣ


ΟΜΑΔΕΣ ΑΙΜΑΤΟΣ-ΠΩΣ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ


ΣΥΣΤΗΜΑ RHESUS


RHESUS-ΑΣΚΗΣΗ


1η Διδακτική ώρα

Για τη φάση αυτή θα διατεθούν 10 λεπτά.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΑΡΤΗ ΣΥΡΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΤΩ


Σύντομη αξιολόγηση


2η Διδακτική ώρα

Οι παρακάτω δραστηριότητες θα γίνουν τη δεύτερη διδακτική ώρα και έχουν διάρκεια 18 λεπτά.

ΟΡΙΣΜΟΙ ΕΝΝΟΙΩΝ


Σύντομη αξιολόγηση


ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΑΣΚΗΣΗ


Δημιουργός Σεναρίου: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΩΣΤΑΡΙΔΗΣ (Εκπαιδευτικός)
Έλεγχος Σεναρίου με τα Προγράμματα Σπουδών: ΚΑΛΑΘΑΚΗ ΜΑΡΙΑ (Σχολικός Σύμβουλος)
Έλεγχος Επιστημονικής Επάρκειας Σεναρίου: ΚΑΛΑΘΑΚΗ ΜΑΡΙΑ (Συντονιστής)

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ (τι είναι;)
Το σενάριο «ΑΙΜΑ» έχει χαρακτηρισθεί ως Υποδειγματικό ύστερα από εργασία επιστημονικής επιτροπής εμπειρογνωμόνων (Εκπαιδευτικός Αυξημένων Προσόντων, Σχολικοί Σύμβουλοι, Μέλος ΔΕΠ / Επιστημονικό Προσωπικό του ΙΕΠ).
1948